שמחה רבה – לרגל הסמכתה של גלית לרבנות

ביום חמישי, כ' חשוון תשע"ה, 13 בנובמבר 2014, הוסמכה גלית לרבנות מטעם HUC.

מצורפים הנאום שנשאה בטקס ההסמכה, והברכה שברך אותה אדר בתפילת מנחה באותו יום:

דברים להסמכה/ גלית כהן קדם

בפרשת השבוע, חיי שרה, יוצא עבד אברהם למסע למצוא כלה ליצחק. עם הגיעו לעיר נחור מתואר רגע דרמטי- הרגע בו הוא פוגש את רבקה בבאר:  "וְהָאִישׁ מִשְׁתָּאֵה, לָהּ; מַחֲרִישׁ–לָדַעַת הַהִצְלִיחַ ה' דַּרְכּוֹ, אִם-לֹא".

משתאה.

רש"י מפרש את המילה משתאה כ"משתומם ומתבהל על שראה דבריו קרוב להצליח". ואונקלוס תרגם ל'שהייה, כעומד במקום אחד לראות האם הצליח.

אני עומדת כאן, משתאה, משתוממת, משתהה, ורואה את דבריי, דברינו, קרובים להצליח.

זכויות רבות נפלו בחלקי, בחלקנו; הזכות ללמוד בבית המדרש הזה, הזכות לחלום קהילה בחולון ולזכות לראותה מכה שורשים בחולות, הזכות להכיר ולפעול שכם אל שכם עם אנשי רוח ומעש, אנשים ונשים טובים ומעוררי אמונה: על כל אלה אני משתאה.

ישימנו אלוהים כרבקה; להשקות במים חיים, מי באר עמוקים, את כל הצמא למשמעות, לרוחניות, לחיבור למסורת אבות ואימהות ולקהילות ישראל;

מי ייתן ונמשיך להגמיא מכד היהדות המתקדמת את כל מי שמאמין שאפשר וצריך לקיים פה חברה שפויה, שוויונית ופלורליסטית

תפילת מנחה ביום ההסמכה

תפילת מנחה ביום ההסמכה

, את כל המחפשים קהילה, את כל מי שרעבה לדברי אלוהים חיים, את כל הצמא למים.

אמא, אבא, מורי ורבותי, חברי, חברי וחברות קהילת קודש וחול- ללא תמיכתכם ואמונתכם בי לא היה ה' מצליח את דרכי לעמוד כאן היום.

ולאדרי, אהוב ליבי, שותפי לדרך, אבי ילדינו האהובים: שלי ושלהם- שלך הוא.

 

ברכה של אדר

גלית יקרה שלי

כאשר התחלת את המסע הארוך הזה גרנו בקרית יובל בירושלים, הודיה הייתה בפעוטון ואורי היה עובר בבטנך. לא לגמרי ידעת (ידענו..) לקראת מה את הולכת, כמה זמן תארך הדרך, את מי תפגשי בה, אילו מהמורות יתגלו בה, היכן תעצרי לנוח והיכן תרוצי, ובעיקר לאיזה שער משערי העשייה תכנסי כאשר היא תסתיים.

כעת, לאחר השנים שחלפו, החוויות שעברת, הסוגיות שלמדת, המחשבות שהגית בהן, הרבנים והרבות שעשית לך, החברים שקנית לך – אנחנו כבר יותר זקנים, יותר חכמים ויותר יודעים את התורה ומבינים כי הנתיב שלך בתוך המסע אינו מקרי ויש לו ייעוד ותכלית.

הולך ומתברר ומתגלה ונחשף, כי המעבר שלנו מירושלים – עיר הקודש, לחולון – עיר החול והחולות, אינו רק עדות "להגירה שלילית" מטעמי נוחות ויוקר המחייה כפי שזה נספר בסטטיסטיקה של ככר ספרא, אלא הייתה זו "הגירה חיובית" מאד בסטטיסטיקה של היהדות הליברלית, הפתוחה והפלורליסטית בישראל. אחד האתוסים המכוננים של עירנו חולון הוא ההיאחזות החלוצית, כנגד כל הסיכויים, בגבעות החול ובדיונות. החול נמשל במקרא בדרך כלל ללשון ריבוי ("כחול אשר על שפת הים",בראשית כ"ב, "אספרם מחול ירבון" תהילים קלט), אך לא לכמויות אנחנו מתכוונים כשאנו חולמים על הקהילה הצומחת שלנו בחולון. במשלי כז מופיע דימוי אחר: "כובד אבן ונטל החול" – מהו כובדה של אבן כל אחד מבין, אך מה פירוש נטל של חול? הרי חול הוא גרגירי, רך, חסר משקל כמעט, מתפזר לכל רוח ואין בו יציבות. (וזו באמת חלק מהתחושה שלנו לעיתים על מעשינו בחולון – רגע הכל זהוב ורך ונעים, ורגע הרוח מאיימת לפזר הכל ולזרות חול בעינינו הדומעות). בשמות רבה מופיע לכך הסבר מעניין : " ומהו נטל החול? אלא החול שהמים עומדין עליו מלמעלה והוא נתון מלמטה והוא נושא אותם." כלומר – גם החול יכול לשאת עליו נטל, לקחת על עצמו אחריות, וכשהמים מעליו הוא מתהדק ומתקשה ועומד במשימה, ולפתע אינו אוסף של גרגירים נישאים ברוח אלא אדמה מוצקה ויציבה.

אני מרגיש כי הלימודים שלך בקולג' בשנים הללו סיפקו לך את הידע, ההתנסות והעומק הנדרשים על מנת לקבץ את כל גרגירי החול (חברינו לדרך) לאדמה מוצקה (הקהילה ההולכת ונבנית), כזו שתצליח להחזיק עליה את המים (התורה, העבודה וגמילות החסדים), ולא תפוץ לכל עבר מכל אוושת רוח קלה. אמנם, החולות נודדים, הדיונות משנות צורה ומגלות צורה, האופן בו את מעצבת את הקהילה כיום אינו האופן בה עוצבו ומעוצבות קהילות אחרות והוא עצמו גם ישתנה עוד בעתיד בוודאי, אבל כמו בסמל עירנו – עץ השקמה הנטוע בגבעות החול, אני יודע כי הסמכתך כרבה נותנת לך את האפשרות וההזדמנות לנטוע עץ חדש באדמתה של ארץ ישראל, עץ שילבלב ויתן פריו לעוד שנים הרבה.

גאה בך, ומברך אותך.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “שמחה רבה – לרגל הסמכתה של גלית לרבנות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s